May 10, 2017
ST. CROIX, USVI – Parents, educators and many others in the community showed their support for students as they displayed their top projects during the St. Croix District 2017 Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics (STEAM) Fair held at the University of the Virgin Islands Great Hall, May 1 – 5, 2017.
An array of impressive, creative and intricate projects were displayed in grade-level specific categories, including Kindergarten, primary (grades 1-3), intermediate (grades 4-6), junior high (grades 7-8) and senior high (grades 9-12).
At an elaborate awards ceremony on Friday, May 5, winners in first, second and third places of each category received monetary prizes for their ambitious endeavors and hard work.
Following are the official STEAM Fair results, supplied by Mathematics Coordinator Juanita Boneque and Science Coordinator Rosa White:
Kindergarten
1 st Place Marvelous & Magnificent M & M’s #5
Chinity Pickering
Pearl B. Larsen Elementary School
2 nd Place Flower Power #7
Zaylia Authers Ricardo
Richards Elementary School
Primary
1 st Place Rainbow of Tasty Colors #3
Bella Peter 2 nd grade
Claude O. Markoe Elementary School
1 st Place How Can Mangrove Forest Protect the Coastline during a Tsunami #24
Khaleel Williams 3rd grade
Eulalie Rivera Elementary School
1 st Place Build a Light Bulb #10
Joshua Emmanuel 2nd grade
Alfredo Andrews Elementary School
1 st Place Kassidy’s Art Box # 23 Arts Award
Kassidy St. Prix 1 st grade
Eulalie Rivera Elementary School
1 st Place Sunken Treasure #22 Math Award
Soriyah Evans 2 nd grade
Eulalie Rivera Elementary
1 st Place Soda or Water
Ernel Willie 1st grade
Lew Muckle Elementary School
2 nd Place Pineapple Enzyme #25
Mah’Kaijah Jean 3rd grade
Eulalie Rivera Elementary School
2 nd Place Gummy Bear Lab #20
Yamaliz Carmona 3rd grade
Alexander Henderson Elementary School
2 nd Place Sun Powered Car Day & Night #17
Adaina Smith 3rd grade
Alexander Henderson Elementary School
2 nd Place Why Doesn’t the Ocean Freeze?
Janiery Adams 2nd grade
Lew Muckle Elementary School
3 rd Place Grow Crysals #13
Leilanie Batista 2 nd grade
Alfredo Andrews Elementary School
3 rd Place Gassy Beverage #16
Samyrah Lake 2nd grade
Alfredo Andrews Elementary School
Honorable Mention
How Do Crystal Form? #11
Manual Encarnacion 3rd grade
Lew Muckle Elementary School
Intermediate
1 st Place All Hands In: Let’s Recycle #2
Bry’Nice Berley 6th grade
Ricardo Richards Elementary School
1 st Place PEMDAS #22 Math
Shamaar Evans 6th grade
Eulalie Rivera Elementary School
1 st Place How to Make an Air Conditioner #24
Kimona Plante 5 th grade
Claude O. Markoe Elementary School
1 st Place 2 See or Not 2 See #26
De’Mario Obeius 6th grade
Ricardo Richards Elementary School
1st Place Hydralic Arm # 30
Lazaro Ransom 6th grade
Alfredo Andrews Elementary School
1 st Place The Vortex Simulator #38 Engineering
Jared Brown 6th grade
Alfredo Andrews Elementary School
1 st Place Do You Hear What I Hear? #40
Carmindy Pickering 6th grade
Pearl B. Larsen Elementary School
1 st Place Geometry Keeps You In Shape #41 Math
Angelina Springer 6th grade, Erin Flynn, 6th grade
Pearl B. Larsen Elementary School
2 nd Place Gooseberries vs. Blueberries #1
Zion Delauney 5th grade
Ricardo Richards Elementary School
2 nd Place Parakeets in Tunes #4
Kaiden Sobrath 4th grade
Ricardo Richards Elementary School
2 nd Place Hair & Humidity #8
Sakura Flores 6th grade
Alexander Henderson Elementary School
2 nd Place Engineering to Gossembrot Labyrinth or Building a Maze #45
Lielah Loving-Lee 4th grade
Pearl B. Larsen Elementary School
2 nd Place Fashion Sense & Self Esteem #46
Jaelyn Bailey 5th grade
Pearl B. Larsen Elementary School
2 nd Place What is the Effect of Music on Memory #47
Gabriel Lewis 6th grade
Alfredo Andrews Elementary School
2 nd Place How Accurately Can You Measure Water Pressure? #17
Lebron James 6th grade
Claude O. Markoe Elementary School
3 rd Place How To Make a Generator #14
Neisha Modeste 5th grade
Claude O. Markoe Elementary School
3 rd Place Spider-ology #39
Alexandra Bonafe 6th grade
Pearl B. Larsen Elementary School
3 rd Place DeSalination for Hydration #18
Alijah Lynch 4th grade
Ricardo Richards Elementary School
3 rd Place Multitasking Mathematicians #6 Sociology
Sariah Jonas 4th grade
Ricardo Richards Elementary School
Honorable Mention
Battery that Make Cents #16
Janika Charles 6th grade
Claude O. Markoe Elementary School
Junior High
1st Place Solar and Battery Power Generator #24
Akyel Prince 7th grade
Arthur A. Richards Junior High School
1st Place Air Compression #9
Tyron Orendain 7th grade
John H. Woodson Junior High School
1st Place Environmentally Friendly Fish Pot #15
Vernan Stapleton 7th grade
Elena L. Christian Junior High School
1st Place Explosions 101 #19
Eliani Osorio 7th grade
Arthur A. Richards Junior High School
2nd Place Electrolyte Challenge #1
De-Andre Taylor 8th grade
John H. Woodson Junior High School
2nd Place Fertilize or Not #2
Jewel Joseph 8th grade
John H. Woodson Junior High School
2nd Place Right Vs Left #3
Helena Gonzales 8th grade
John H. Woodson Junior High School
2nd Place Battery Powered Electric Car #16
Maelen Hodge &Philogene& Denelle Stevens 8th grade
Arthur A. Richards Junior High School
3rd Place Can I Trick Your Brain #4
Yahn Velasquez 8th grade
John H. Woodson Junior High School
3rd Place Do It Yourseld Generator #12
Veremy Peguero 7th grade
Elena Christian Junior High School
3rd Place Home-made Vacuum Cleaner #13
Aleja Thomas 7th grade
Elena Christian Junior High School
3rd Place Miniature-Steam Power Generator #14
Xandria Acevedo 7th grade
Elena Christian Junior High School
3rd Place Electromagnetic Induction #7
Aaliah Saret 7th grade
John H. Woodson Junior High School
3rd Place Hover Board #6
Yaira Ortiz 7th grade John H.
Woodson Junior High School
###