EXCELLENCE IN SCIENCE! Alfredo Andrews Elementary School Principal Joan Claxton stands proudly next to 5th grade student Jared Brown's “Popcorn Crazy” project at the St. Croix District STEM Fair, May 19-20. The project’s hypothesis, “Which popcorn brand yields the most?” was awarded “Excellence in Science” and took First Place in the Intermediate category at the school. |
Community members came out to support public school students as they displayed their top school projects during the St. Croix District 2016 Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) Fair held at Sunshine Mall’s Upper Level, May 19 -20. The categories for judging were Kindergarten, Primary (grades 1-3), Intermediate (grades 4-6), Junior High (grades 7-8) and Senior High (grades 9-12). At an elaborate awards ceremony on Friday, May 20 winners in first, second and third places in each category received monetary prizes for their ambitious endeavors and hard work.
Ricardo Richards Elementary School’s “Tire Recycle and Reuse Facility” LEGO Project won Second Place at the St. Croix District STEM Fair May 19 – 20 at Sunshine Mall’s Upper Level. Team members are DeOndre Christopher, Amber Adams, and Anaizah Dennis. The teacher and coach is Ms. Zahra O’Reilly. |
GABRIEL LEWIS, 5th grader at Alfredo Andrews Elementary School, center, celebrates his First Place project, “THE EFFECTS OF VIDEO GAMES ON BLOOD PRESSURE” with, from left, father, Shawn Lewis; former Delegate to Congress Donna Christensen, School Principal Joan Claxton and mother, Damariz Lewis. |
A PERSONAL BUCKET AIR CONDITIONER by Eulalie R. Rivera Elementary School 6th Grader Akyel Prince captured First Place in the Intermediate category at St. Croix’s STEM Fair held at Sunshine Mall’s Upper Level, May 19-20. |
St. Croix Educational Complex physics students were awarded Excellence in Mathematics and Physics for their “CANSTRUCTION RUBIC’S CUBE” at St. Croix’s STEM Fair May 19-20. The physics students used 60 cases of assorted soda cans to form a gigantic rubik cube. Students, not in order are, Jordan Thomas, Nikkoya Cromwell, Barthelemy Peter, Elecyce Flemming, Cariece Browne, Leah Achille, Roshaun Titus, Natasha Sinanan, Darryle Cyrille and Tione Grant. The physics teacher Joanne Lewis. |
JEWELL JOSEPH (not shown), a 7th grader at John H. Woodson Jr. High School, won First Place for his project “HYDROPONICS” at the St. Croix District STEM Fair at Sunshine Mall’s Upper Level, May 19-20. Ms. Wilkins, a science teacher at the junior high school, looks on. |
Following are the official STEM Fair results supplied by Mathematics Coordinator Juanita Boneque and Science Coordinator Rosa White:
SENIOR HIGH
Excellence in Mathematics & Physics -- “CANSTRUCTION RUBIC’S CUBE”
St. Croix Educational Complex
Team: Jordan Thomas, Nikkoya Cromwell, Barthelemy Peter, Elecyce Flemming
Cariece Browne, Leah Achille, Roshaun Titus, Natasha Sinanan, Darryle Cyrille and Tione Grant.
Teacher: Joanne Lewis
JUNIOR HIGH SCHOOL
First place 7th Grade -- “HYDROPONICS”
John H. Woodson Jr. High School
Student: Jewell Joseph
Teacher: Ms. Tyson
First place 8th Grade – “SOLAR CELL OUTPUT VS TEMPERATURE”
John H. Woodson Jr. High School
Student: Kyle Lewis
Teacher: Ms. Wilkins
Excellence in Science -- “BIOPLASTIC”
Elena Christian Jr. High School
Student: Nathan McGregor
Teacher: Mr. Vernon
Excellence in Science – “THINK BEFORE YOU DRINK”
Arthur A. Richards Jr. High School
Student: Christopher Samuel
Teacher: Mrs. Ferguson
Second place – “IS THERE BACTERIA ON YOUR TOOTHBRUSH?”
Elena Christian Jr. High School
Student: Crystalee Debique
Teacher: Mr. Bullock
Excellence in Mathematics, “BEDS OF NAIL”
Arthur A. Richards Jr. High School
Student: Tyeem Davis
Teacher: Ms. Griffin
INTERMEDIATE
First place (6th grade) – “PERSONAL BUCKET AIR CONDITIONER”
Eulalie R. Rivera Elementary School
Student: Akyel Prince
Teacher: Ms. Williams
First place – “SOLAR ENERGY”
Eulalie R. Rivera Elementary School
Students: .Airelix Andino and Dantes Andino
Teacher: Ms. Tang Yuk/Ms. Brown
First place –“THE EFFECTS OF VIDEO GAMES ON BLOOD PRESSURE”
Alfredo Andrews Elementary School
Student: Gabriel Lewis
Teacher: Ms. Royes
First place – “HOMEMADE HYDROELECTRIC GENERATOR”
Ricardo Richards Elementary School
Student: Tyrone Orendain
Teacher: Ms. Vialet
First place Mathematics —“CRUCIAN FUN IN THE SUN”
Lew Muckle Elementary School
Student: Chantee Martinez
Excellence in Mathematics –“HORSE-AMATICS”
Lew Muckle Elementary School
Student: Jahi Garcia
Excellence in Science -- “POPCORN CRAZY”
Alfredo Andrews Elementary School
Student: Jared Brown
Teacher: Ms. Gardener
Excellence in Science – “STRUCTURE OF A BRIDGE”
Alexander Henderson Elementary School
Student: Alex Joseph
Teacher: Ms. Girard
Excellence in Science –“SATURATED FAT…NOT GOOD”
Lew Muckle Elementary School
Student: Erica Chery
Excellence in Science – “THE POWER OF MORINGA”
Ricardo Richards Elementary School
Student: Zion Delauney
Teacher: Mrs. Providence
Excellence in Science – “TURNING MILK INTO PLASTIC”
Ricardo Richards Elementary School
Student: Kleshelle Gaskin
Teacher: Ms. Edwards
Excellence in Mathematics – “POWER HOT DOG COOKER”
Ricardo Richards Elementary School
Student: Cameron Richardson
Teacher: Ms. Edwards
Second place – “THE TASTE OF FROZEN VEGETABLES”
Ricardo Richards Elementary School
Student: .Bry’Nice Berley
Teacher: Mrs. Delauney
Second place – “MARINE BILGE PUMP SET UP”
Lew Muckle Elementary School
Student: Vernon Stapleton
Third place – “CLEANING UP OIL SPILLS”
Ricardo Richards Elementary School
Student: Arielle Orendain
Teacher: Ms. Phillip
Third place – “SOLAR OVEN”
Lew Muckle Elementary School
Student: Jayden Sanford
Third place – “TEXT ON SCREEN VS. TYPE OF PAPER”
Alfredo Andrews Elementary School
Student: .Mi’Kayla Henderson
Teacher: Ms. Royes
PRIMARY
First place – “SOIL, SAND STONE”
Ricardo Richards Elementary School
Student: .Jayden Arroyo
Teacher: Mrs. Estaphane
Third place – “RELIEVING GERD”
Ricardo Richards Elementary School
Student: Dontae Verderber
Teacher: Ms. Smith
Excellence in Science – “PH IN THE MIDDLE”
Ricardo Richards Elementary School
Student: Keemar Croskey
Teacher: Mrs. Bess
Excellence in Science – “LET’S MOVE WATER”
Lew Muckle Elementary School
Student: Deliz Santos
Excellence in Science – “BREATH OF LIFE”
Alfredo Andrews Elementary School
Student: Samyra Lake
Teacher: Ms. Edwards
Excellence in Science – “DOES ELECTRICITY MOVE BETTER THROUGH THICK OR THIN WIRES?”
Lew Muckle Elementary School
Student: Tameya Osorio
Excellence in Mathematics – “JUICE BOX GEOMETRY”
Ricardo Richards Elementary School
Student: Sariah Jonas
Teacher: Mrs. Florence
KINDERGARTEN
First place – “MAKING A RAINBOW”
Ricardo Richards Elementary School
Student: Emanuel McIntosh
Teacher: Ms. Davis
Second place – “SINK OR FLOAT”
Alfredo Andrews Elementary School
Student: Alina Poyah
Teacher: Ms. Perez
Third place – “CLEANING PENNIES”
Ricardo Richards Elementary School
Student: Antonio Camacho
Teacher: Ms. Vanterpool
Excellence in Science – “WASH YOUR HAND”
Eulalie R. Rivera Elementary School
Students: Seanna Santos and Iyarah Ventura
Teacher: Ms. Rosa
LEGO PROJECT
First place – “ANIMAL REFUGE”
Ricardo Richards Elementary School
Team: Zion Delauney, Omari Ilse and Jahvara LaFond
Teacher: Ms. O’Reilly
Second place – “TIRE RECYCLE & REUSE FACILITY”
Ricardo Richards Elementary School
Team: Amber Adams, DeOndre Christopher and Anaizah Dennis
Teacher: Ms. O’Reilly
Second place – “MON BIJOU COLLECTION SYSTEM”
Claude O. Markoe Elementary School
Team: Kenya McIntosh, Elisha Ramirez, Jahdaysha Henry, Jehlani Hughes and Isabella Cruz
Teachers: Mrs. Powell and Ms. Morrel
Second place – “REBUILDING THE USVI: SEWAGE & WASTE WATER TREATMENT”
Claude O. Markoe Elementary
Team: Caydien Hobson, George Ayala, Jr., Nasare Gibbs and Carlos Ayala
Teachers: Mrs. Hanley and Ms. St. Jules
JUDGE’S CHOICE AWARD – “CRUCIAN FUN IN THE SUN (MATH)”
Lew Muckle Elementary School
Student: Chantee Martinez
For more information on the St. Croix District STEM Fair, call 778-1600, Ext. 7059 for Science Coordinator Rosa White or Ext. 7054 for Mathematics Coordinator Juanita Boneque.